Soğutma Sistemleri Çözümleri

Isınmaya ne kadar ihtiyacımız varsa bir o kadar da Soğutma'ya da ihtiyacımız vardır. Ortamlarınızın ne tür bir soğutma alt yapısına ihtiyacı olursa olsun, Afor Mühendislik Uzmanlığı ile detaylı bir keşif ve sonrasında uygun projelendirme ile soğutma sistemlerinizi kurmaktayız.

Afor Mühendislik, Mersin ve yakın çevresinde, bina, yeni inşaat, fabrika, kurum, ofis ve gereksinim duyduğunuz her ortama uygun gerek bireysel gerekse de merkezi soğutma sistemleri çözümleri ile size hizmet vermektedir.

Soğutma sistemleri fazlalık ısıyı alarak çalışır.İnsanların en rahat ettiği ısı 25 derecedir.

Klima Sistemleri

Klima sistemleri, ortamın iklimlendirilmesini sağlayan, ortamın nemini alan, ortamın havasını soğutan ve isteğe bağlı olarak ısıtan, toz ve partikülleri tutmayı sağlayan sistemlerdir.

Klima sistemleri merkezi sistemler ve bireysel sistemler olmak üzere ikiye ayrılır.

Merkezi klima sistemleri tam havalı, tam sulu ve havalı sulu olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Tam sulu sistemlere taze hava ilave edilince havalı sulu sistemler  elde edilmektedir.

Tam havalı klima sistemleri, ısı transferi akışkanı olarak hava kullanan sistemlerdir. HVAC ekipmanı merkezi olarak yerleştirilmiştir. Bu sistemler soğutulmuş ve nemi alınmış havayı şartlandırılmış odaya yollayarak duyulur ve gizli soğutma, ısıtılmış havayı şartlandırılmış odaya yollayarak ısıtma yapar. Tam havalı klima sistemleri; sabit debili, değişken debili, tek kanallı, çok kanallı, tek zonlu, çok zonlu olarak sınıflandırılmaktadır. Kanallarda hava dengesinin yapılmasının zor olması, fanlarda önemli ölçüde enerji harcanması ve merkezi cihazın arızalanmasında tüm sistemin durması gibi dezavantajlarına sahip merkezi tam havalı klima sistemlerinin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

Filtrasyon, koku, ses, ısı, nem kontrolünün rahat ve istendiği gibi yapılması,
Elektrik, drenaj ve boru bağlantılarının dışarıda olması ve bakımı için hasar bölgesinin bulunması,
Büyük miktarda egzoz gerektiren yerlerde çok fazla dış hava temini imkanı verir,
Mekanda pozitif basınç oluşturarak toz ve koku girişini engeller,
Dış havanın oda sıcaklığından düşük olduğu halinde dış hava ile soğutma imkanı vardır.

Tam sulu klima sistemlerinde bir merkezde hazırlanan sıcak su ve soğuk su bina içine dağıtılmış fan-coil cihazlarına gönderilir. Sıcak su, bir sıcak su kazanında, soğuk ise soğutma grubunda üretilir. Fan yardımıyla odadan alınıp serpantinler üzerinden geçirilerek ısıtılan veya soğutulan hava tekrar odaya verilir. Serpantin içinden soğuk su geçiyorsa soğutma, sıcak su geçiyorsa ısıtma yapılır.

Havalı sulu klima sistemlerinde sadece ısıtma ve soğutma yapılır, havalandırma yoktur. Bu eksiklik, dış hava, dış duvara yerleştirilen karışımını fan-coil cihazlarıyla borudan her ünite tarafından dışardan alınarak ve sisteme ayrıca taze hava bezleyen merkezi kanallı bir havalandırma sistemiyle yapılarak giderilebilir.

 

imaj

Mersin ve Çevresinde İhtiyaç Duyduğunuz Soğutma Sistemleri Çözümlerimiz için Bizi Arayınız! Afor Mühendislik Farkı ile Tanışın.